Buty piłkarskie

Młody piłkarz – jak wybrać buty?

Buty sportowe do gry w piłkę nożną to kluczowy element wyposażenia – mogą wpłynąć negatywnie lub pozytywnie na jakość gry, w zależności od tego, jak są dobrane i jak przedstawia się ich jakość. Dlatego dobranie odpowiednich butów dla małego piłkarza jest tak istotne. W jaki sposób je wybrać, czym się kierować i jak decydować, by kupione obuwie było idealne?

Jak namierzyć dobry model?

Buty dla dziecka grającego w piłkę muszą posiadać usztywnianą piętę oraz elastyczną podeszwę. Warto kupić specjalne buty sportowe, mimo ich stosunkowo wysokiej ceny. Producenci kierują się przy ich tworzeniu, podobnie jak przy butach dla dorosłych, wiedzą o budowie i mechanice ludzkiej stopy. Dobrze dobrane buty zwiększą bezpieczeństwo, ale i precyzję gry.

Podeszwa a nawierzchnia

Buty do gry w piłkę nożną to nie zawsze takie same buty. Pierwszą kwestią, zanim podejmie się decyzję co do zakupu, jest rodzaj nawierzchni, na jakiej dziecko gra w piłkę. Poważne treningi wymagają często kilku par specjalnych butów, osobnych na halę, na trawę czy beton. Nie każdy model butów piłkarskich nadaje się do gry na każdym podłożu.

Halówki to buty, które służą to gry w halach sportowych, ale także na asfalcie i innych stabilnych, sztucznych nawierzchniach. Absolutnie nie nadają się do gry podczas opadów deszczu na trawie. Warto sprawdzić modele firmy Adidas, które można kupić już od 100 do 140 złotych. Są to buty trwałe, estetyczne i wygodne.

Turfy służą do grania na twardej nawierzchni, gdzie amortyzują ruchy stawów. Warto przyjrzeć się modelom firmy Nike, ale także Adidas. Cena takich butów dla dziecka nie wyniesie raczej więcej, niż 100, do 150 złotych.

Lanki, czyli inaczej popularne „korki”, posiadają na podeszwie wypustki z tworzywa sztucznego. Takie buty poprawiają przyczepność, niestety, są dość szybko zużywane – gdy uszkodzeniu ulegną korki, trzeba wymienić całe obuwie. Ceny takich butów formy Adidas, które są polecane przez trenerów, wahają się od 80 do 130 złotych.

eobuwie kod rabatowy

Wkręty są modelem wyposażonym w osobno wkręcane, metalowe wypustki. Nie nadają się na twardą nawierzchnię, za to znacząco poprawiają przyczepność w trudnych warunkach. Są zabronione w rozgrywkach młodzieży, ze względu na zwiększone ryzyko urazu. Można je kupić już za 70 złotych, choć istnieje niewiele modeli dla dzieci.

Czym charakteryzuje się dobrze obrany but piłkarski?

Dzieci grające w piłkę nożną potrzebują nie tylko butów, które pomogą im osiągnąć lepsze wyniki w grze, ale również takich, które zapewnią bezpieczeństwo ich stopom. Palce w czubku buta muszą się swobodnie poruszać. Podeszwa powinna być elastyczna i zapewniać przyczepność do podłoża.