Buty piłkarskie

Dobieramy buty piłkarskie

O tym, czy buty piłkarskie będą nam odpowiadać, nieraz decydują detale i drobne szczegóły. To właśnie od detali często zależy wynik meczu i to, czy czujemy się w czasie gry komfortowo i czy mamy odpowiednią pewność naszych ruchów. Dobrze dobrane buty to oczywiście wygoda, ale także element decydujący o tym, jak dalece uda nam się wykorzystać nasze atuty. Jak zatem wybrać buty, które pozwolą nam na optymalną grę?

Najważniejsze cechy buta piłkarskiego

But piłkarski powinien przede wszystkim zapewniać odpowiednia przyczepność, by gra na danym podłożu była bezpieczna i możliwe było efektywne poruszanie się. Dobrze dopasowany but będzie wspierał ten czynnik, zmniejszy ryzyko kontuzji, a do tego będzie lepiej przylegać do stopy i poprawi czucie piłki.

Od butów piłkarskich będziemy oczekiwali także, by zapewniały możliwość uzyskania dobrego przyspieszenia. But z dobrym przyspieszeniem to but lekki, czyli z lekką, elastyczną i cienką podeszwą. Nie może to oczywiście odbywać się kosztem stabilności. Stabilność jest osiągana jednak głównie poprzez odpowiedni kształt anatomiczny wkładki.

Ostatni element to czucie piłki, które po części jest wynikową wszystkich powyższych kwestii, a dodatkowo wpływa na nie rodzaj cholewy buta, sposób wykonania buta oraz materiał i jego faktura.

Podłoże

But musi być dostosowany do podłoża, na którym będziemy uprawiali sport. Buty typu FG dostosowane są do naturalnej powierzchni twardej, co najwyżej akcesoria piłkarskie​minimalnie zraszanej. Są tanie, popularne i bardzo proste. Buty typu SG mają miękką podeszwę z wkręcanymi korkami, co zapewnia lepszą przyczepność na grząskiej nawierzchni, mokrej lub błotnistej. Buty rodzaju TF i TT są butami do nawierzchni sztucznych lub zmrożonych, czyli do nawierzchni, w której nie będzie wchodził korek buta. Takie nawierzchni spotkamy na orlikach. Buty AG to buty dla osób grających tylko na sztucznych nawierzchniach. Posiadają dodatkową amortyzację bardzo przydatną w takich warunkach.

Osobnym typem butów są buty kategorii IC, CT i IN. Są one przeznaczone do gry na hali, a ich płaska podeszwa jest dostosowana do takich właśnie warunków.

Kształt stopy

Buty trzeba dopasowywać także do tego, jak zbudowana jest nasza stopa. Osoby o szerokiej stopie powinny przede wszystkim stawiać na buty z rozciągliwej skóry naturalnej, która nie będzie uwierać. Jeśli mamy wąskie stopy, lepszym rozwiązaniem będzie dla nas skóra syntetyczna, która się nie rozciąga i po pewnym czasie nie spowoduje chlupania butów piłkarskich. Jest ona znacznie bezpieczniejsza.