Podstawowe pytanie biegacza amatora brzmi - co powinny mieć w sobie buty do biegania? Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to cena. Tanie buty na pewno są słabe i mało komfortowe, z kolei na drogi model nie każdego stać. Czym należy się kierować?
Bieganie jest wyzwaniem
Cofnijmy się wstecz. Boisko szkolne, strój sportowy i adidasy na stopach. Najgorzej było zacząć, jednak każdy z nas prędzej czy później, musiał zmierzyć się z bieganiem w kółko i walką o każdy oddech. Niektórzy traumę z dzieciństwa zamienili na pasję w życiu dorosłym. Jeśli postanowiliśmy po latach spróbować ponownie, warto znaleźć idealny model obuwia.
Rozmiar stopy
Musimy dokonać pomiaru stopy, aby buty zapewniły nam komfort biegania, zmniejszały ryzyko wystąpienia kontuzji i bólu. Do pomiaru przyda się kartka papieru w formacie A4, długopis i linijka. Na gładkim podłożu kładziemy kartkę, a na niej bosą stopę i precyzyjnie odrysowujemy ją dookoła długopisem. Następnie mierzymy długość stopy od pięty do dużego palca. To samo robimy z drugą stopą. Oba pomiary mogą się od siebie różnić, dlatego sugerujmy się większą stopą. Buty najlepiej kupować po południu, kiedy nasze nogi są zmęczone. To przybliży nas do stóp podczas biegu, które z pewnością będą obrzmiewać. Buty nie mogą uciskać stopy, najlepiej brać o rozmiar większe, bądź bezpiecznie posiadać 0,5cm luzu w obuwiu. Jeżeli przesuniemy stopę do przodu, pięta powinna pozostać w odpowiednim miejscu.
Rodzaj podłoża i waga biegacza
Istotne jest, gdzie planujemy biegać. Asfalt, beton, leśne ścieżki, a może nierówny, grząski grunt?
Przy twardej nawierzchni, warto zwrócić uwagę na większą amortyzację i stabilizację stopy, z kolei przy nierównym nachyleniu podłoża przyda się mocno wyprofilowana podeszwa. To, ile ważymy ma również duże znaczenie. Im więcej kilogramów, tym amortyzacja powinna być mocniejsza. To odciąża stawy i kręgosłup. But do biegania musi być dopasowany od razu.
Pułapki w sklepach
Sklepy sportowe zamiast ułatwiać nam wybór stosują chwyty marketingowe. Sugerujemy się najnowszą technologią, a wysoka cena często nie idzie w parze z jakością. Idealne buty do biegania mogą być nawet za grosz. Ważne, aby przy chodzie, truchcie i szybszym biegu zapewniały komfort. Przy zakupie pierwszej pary obuwia, najlepsze co możemy zrobić to wypróbować wiele par. Buty trzeba przymierzyć, przejść się po sklepie, a najlepiej przetestować wielu producentów.
Ważne słowa dla biegaczy
Pronacja, mówiąc najprościej to wewnętrzna zdolność ciała do absorpcji wstrząsów. Kiedy biegniemy, stopa naturalnie skręca do wewnątrz. Taki odruch stopy to właśnie pronacja. Stopy niektórych osób mogą uciekać do środka, co nazywamy nadmierną pronacją lub sytuacja, kiedy stopa niewystarczająco wygina się do wewnątrz, a nawet wykręca na zewnątrz. Zjawisko to, nazywa się mianem supinacji. Biegacz jest narażony wtedy na kontuzję, a odpowiednio dobrane buty pozwolą równomiernie rozłożyć energię. Typ stopy łatwo sprawdzić przez wykonanie testu. Wystarczy odbić mokrą stopę na suchej kartce papieru. Wąski ślad to stopa supinująca, normany stopa neutralna, a szeroki da nam stopę pronującą. Podsumujmy to poprzez podział:
- Pronatorzy biegają całą szerokością stopy, zaleca się wsparcie od wewnętrznej strony w butach
- Supinatorzy obciążają zewnętrzną krawędź stopy, zaleca się obuwie z amortyzacją
- Osoby, które wykonują prawidłowy ruch powinny używać butów amortyzujących bez stabilizator
Podbicie normalne, niskie czy wysokie?
Normalne podbicia posiadają systemy stabilizujące, tłumiące wstrząsy. Niskie podbicia to buty do biegania z systemem podtrzymującym, zalicza się do tej kategorii obuwie dość sztywne i ciężkie. Wysokie podbicia to buty do biegania miękkie, o elastycznej podeszwie i zakrzywionym kształcie.
Obuwie do biegania pomoże nam dobrać specjalista w sklepie, więc pytajmy o pomoc bez skrępowania. Zastanówmy się też, na czym nam zależy. Chcemy pobijać rekordy życiowe, spokojnie pobiegać o poranku, czy poprawić formę? Jeśli uwzględnimy wagę ciała, typ stopy, pokonywane kilometry, oraz upatrzymy sobie osiedlowy park – z pewnością uda nam się dobrać wygodne obuwie! Pomocne okażą się też wkładki. Niedoceniany kawałek pianki pozwoli sparować buta ze stopą.
Popularne stają się biwaki i pikniki za miastem. Lidl przygotował specjalną ofertę na każdy biwak.