Akcesoria piłkarskie

Strój i akcesoria do piłki nożnej

Kiedy decydujemy się wstać sprzed telewizora i się trochę poruszać, albo kiedy nasze dziecko bierze się za grę w klubie sportowym, konieczne jest zakupienie podstawowego sprzętu piłkarskiego oraz właściwego stroju do ćwiczeń. Co konkretnie jest nam potrzebne?

Koszulka

Koszulka do gry w piłkę nożną musi dobrze oddychać, by nadmiar ciepła i potu był odprowadzany od ciała. W ten sposób ciało chronione jest przed działaniem skrajnych warunków i nie będzie się przegrzewało. W ten sposób uchronimy się też przed powstawaniem otarć.

Koszulka musi także być solidna. Nie może się dać łatwo rozerwać i nie może się mechacić. Nie może też się odbarwiać po praniu i na słońcu. Dobra koszulka jest przyjazna dla skóry i nie ogranicza ruchów, jest też elastyczna. 90 minut na boisku czy długi trening w niewygodnej, uciskającej koszulce byłby koszmarem i utrudniał koncentrację.

Spodenki

Podobnie jak koszulki, spodenki powinny być wygodne i wytrzymałe oraz odpowiednio odprowadzać wodę oraz ciepło. Powinny posiadać też wewnętrzne spodenki ze sznurkiem do regulacji w pasie. Spodenki nie mogą bowiem zsuwać się w czasie biegania.

Ochraniacze

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym występuje wysokie ryzyko urazów. Najważniejsza jest ochrona goleni i kostek. Ochronę zapewnią nam odpowiednie ochraniacze wykonane z płytki polipropylenowej lub z innego odpornego na uderzenia materiału. Od środka ochraniacz powinien mieć wypełnienie poprawiające dopasowanie do nogi. Trzeba zwracać uwagę na rozmiar ochraniaczy, ponieważ nie mogą one powodować ucisku ograniczającego swobodę przepływu krwi. Najlepsze ochraniacze posiadają także ochronę dla kostki, której obecność dodatkowo poprawia umocowanie ochraniacza na nodze. Pod żadnym pozorem strój piłkarski spodenki​ochraniacz nie ma prawa przesuwać się w czasie użytkowania.

Getry

Wysokie getry chowają ochraniacz i dodatkowo chronią nogi. Muszą być elastyczne, by dobrze schować ochraniacz i odpowiednio trzymać się nogi. Ich ściągacze powinny to zapewniać. Materiał skarpetek powinien odprowadzać ciepło i w miarę możliwości wilgoć. Nie warto oszczędzać na getrach. Najlepsze opcje posiadają specjalne wstawki oddychające.

Rękawice bramkarskie

Jeśli planujemy grę na pozycji bramkarza, bardzo przydatna będzie odpowiednia bluza i spodnie bramkarskie, ale absolutnie konieczne będą rękawice. Nie chodzi nawet o poprawę jakości chwytu, ale o specjalne pianki amortyzujące siłę uderzenia w dłonie. Ważne jest, by rękawice były wykonane z materiału odpornego na ścieranie i nadawały się do gry w każdych warunkach.