Piłki

Jak znaleźć dobrą piłkę nożną?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wybrać piłkę nożną, aby zakup budził nasze zadowolenie, powinniśmy odświeżyć nieco naszą wiedzę odnoszącą się do jej budowy.

Najczęściej piłka nożna składa się zatem z trzech elementów. Pierwszym z nich jest pęcherz wypełniony powietrzem, kolejnym – jego poszycie, ostatnim zaś – osłony, które znajdują się na zewnątrz. Pęcherz współcześnie jest zazwyczaj wykonywany z tworzywa sztucznego. Jeśli planujemy grać na klasycznej murawie, dobrym wyborem jest pęcherz lateksowy, choć w hali i na asfalcie pęcherz butylowy zapewni piłce większą wytrzymałość. Również poszycie może się charakteryzować zróżnicowaną grubością. Najczęściej jest wykonane z bawełny, choć do jego wykonania może być wykorzystany również dowolny sztuczny materiał. Te grubsze jest typowe dla droższych piłek, warto pomyśleć o nim jednak również wówczas, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że dysponujemy sporą siłą kopnięcia.

Również osłony różnią się między sobą, a kupujący stosują dość zróżnicowane kryteria wówczas, gdy poszukują tych najbardziej odpowiednich. Najczęściej piłka poszycie​mowa jest w tym kontekście o zastosowanym wzorze, choć okazuje się, że to nie on jest elementem o największym znaczeniu. Znacznie lepszym pomysłem wydaje się zatem skupienie się na samej konstrukcji. Najczęściej stosowanym materiałem jest w tym kontekście sztuczna skóra, dobrze przy tym, aby nie chłonęła ona wody zwłaszcza, jeśli w piłkę planujemy grać nie w hali, ale na murawie albo asfalcie. Krytycznie należy ocenić też technikę stosowaną podczas mocowania poszczególnych elementów osłony. Wersje klejone cieszą się w tym kontekście szczególnie często, choć wielokrotnie można usłyszeć, że sprawdzają się one przede wszystkim wówczas, gdy piłka jest wykorzystywana jedynie raz na jakiś czas. Piłki takie są tanie, ich wytrzymałość pozostawia jednak wiele do życzenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc zakup piłki, której osłona nie jest klejona ale szyta. Tu jednak również nie mamy stuprocentowej gwarancji sukcesu, a duże znaczenie wydaje się mieć to, jakie nici zostały wykorzystane.