Piłki

Czy warto zachęcać dziecko do trenowania piłki nożnej?

Piłka nożna to nie tylko najpopularniejszy sport świata, ale również jedna z tych dyscyplin, o których wiemy, że rozwija tak zwaną sprawność ogólnorozwojową. Trening składa się z wielu zróżnicowanych ćwiczeń, które mają pomóc w grze, a ich wykonywanie przyczynia się do tego, że nie trzeba się martwić o to, jak kształtuje się ciało młodego zawodnika. Piłka nożna ma pozytywny wpływ na koordynację i zapobiega wadom postawy, a jednocześnie wzmacnia nie tylko ręce i nogi, ale również korpus. Nie można nie docenić i tego, że poprawia samopoczucie i zapobiega otyłości. Dziecko, które regularnie trenuje jest też zazwyczaj pewniejsze siebie, co pomaga mu nie tylko w karierze sportowej.

Artykuly szkolne w najkorzystniejszych cenach.

Piłka nożna to sport dynamiczny i jako taka wymaga nie tylko dobrej wydolności organizmu, ale i jego wytrzymałości. Duży nacisk kładzie się też na zdolności motoryczne, piłka nożna jest bowiem czymś więcej niż tylko kopaniem futbolówki. Tak forma, jak i zdolności taktyczne to przede wszystkim zasługa dyscypliny, regularności i pracy, intensywne treningi są więc jedynym sposobem na osiągnięcie sukcesu. Oczywiście, gdy mówimy o treningach dla dzieci i młodzieży zdajemy sobie sprawę z tego, że różnią się one nieco od zawodowstwa. Nie można jednak zapominać o tym, że zaangażowanie jest wymagane także na poziomie amatorskim, jego brak wpływa bowiem negatywnie na wyniki osiągane przez całą drużynę. Rodzice, którzy zastanawiają się nad tym, czy treningpiłka nożna dla dzieci​ piłkarski jest dobrym pomysłem w przypadku ich dziecka muszą mieć też świadomość tego, że piłka nożna jest sportem kontaktowym, a tym samym ryzyko kontuzji jest w jej przypadku naprawdę duże.

Małe dzieci zwykle po prostu dobrze się bawią, nastolatkowie potrafią być jednak wyjątkowo zaangażowani w trening, nie można więc wykluczyć ryzyka pojawienia się kontuzji. Nie oznacza to jednak, że są one normą i wcale nie zdarzają się częściej niż ma to miejsce w czasie trenowania innych sportów zespołowych. Ryzyko wystąpienia kontuzji można też zminimalizować poprzez wykonanie solidnej rozgrzewki. Mali piłkarze często nie doceniają jej roli, dobry trener nigdy jednak nie zapomina o jej przeprowadzeniu. Nie można też zapominać o trosce o sprawność ogólnorozwojową. Niestety, dziś w polskich szkołach nie znajduje się ona na pierwszym miejscu, choć to właśnie ona ma kluczowe znaczenie także w sporcie amatorskim. Zawodowi piłkarze mają dziś dostęp do specjalistycznej aparatury, która systematycznie ocenia ich stan zdrowia. Dzieci zwykle nie korzystają z takich ułatwień, trener jest jednak w stanie ocenić ewentualne zagrożenia dzięki obserwacji zawodników.