Buty piłkarskie

Buty piłkarskie dla dziecka

Buty piłkarskie to komfort gry, ale ich znaczenie nie jest oczywiście ograniczone tylko do tej kwestii. Są ważne także jeśli chodzi o zmniejszanie ryzyka kontuzji, więc kiedy kupujemy dla naszego dziecka obuwie piłkarskie, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć, co kupujemy.

Żeby obuwie piłkarskie zapewniało odpowiedni komfort gry i bezpieczeństwo, a do tego pozwalało na odpowiednią kontrole nad piłką, konieczne jest zwrócenie uwagi na rozmiar podeszwy, rozmiar wyrażony numerem buta oraz na jego budowę.

Istnieje kilka rodzajów podeszew buta:

I. Firm Ground (FG) – tak zwane lanki, buty przeznaczone do gry na suchych boiskach trawiastych, wykonane w całości z gumy lub substytutu;

II. Artificial Grass (AG) – okrągłe korki z wypustkami przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach posypanych granulatem;

III. Turf (TF) – określane żwirówkami; buty do grania z żwirze i śniegu, nadające się bardzo dobrze do sztucznych nawierzchni znanych z Orlików; gęste korki z wypustkami;

IV. Indoor Competition (IC) – halówki; płaska podeszwa z gumy kauczukowej przeznaczone do gry na nawierzchniach syntetycznych i parkietach na hali.

Buty należy dobrać do powierzchni, na której dziecko będzie grało. Najbardziej uniwersalne buty to opcja TF. Buty halowe to osobna kategoria.

Dobór rozmiaru

Dobranie rozmiaru buta piłkarskiego to skomplikowane zadanie, zwłaszcza w przypadku butów dziecięcych. But piłkarski powinien być ściśle dopasowany tym buty piłkarskie dla dziecibardziej, że skórzane buty się lekko rozciągną i dopasują do stopy. Profesjonaliści stawiają na buty wręcz obcisłe, by zmaksymalizować w ten sposób czucie piłki.

W przypadku butów dla dzieci nie można jednak postępować w ten sposób, ponieważ dobrze dopasowane buty są dla dziecka butami za małymi i nie będą czuły w nich niezbędnego komfortu. Drugi problem to fakt, że dzieci szybko rosną, przez co rodzice kupują większe buty, by te dłużej wytrzymały i dziecko z nich za szybko nie wyrosło. Jest to oszczędność, która jednak spowoduje deformacje buta i jego szybkie niszczenie się. Dziecku będzie się też źle grało. Kompromisowym, zalecanym rozwiązaniem jest pozostawienie około 0,5 centymetra luzu na długości buta.

Elementami rozmiaru buta są także budowa cholewki, szerokość buta i jakość wkładki. Dziecko powinno mieć możliwość przymierzenia buta przed zakupem, by sprawdzić dopasowanie wszystkich jego cech. Na rynku wybór jest ogromny i różne modele są produkowane przy założeniu minimalnie różnych stóp dziecka, dzięki czemu wypróbowanie kilku modeli pozwoli nam znaleźć ideał.