Akcesoria piłkarskie

Sprzęt treningowy do piłki nożnej

Trening piłki nożnej to bieganie z piłką, ale to tylko jeden z wielu jego elementów. W praktyce potrzebne jest szereg akcesoriów i chociaż można poradzić sobie bez nich, ich obecność ułatwi trenowanie właściwej techniki i umiejętności ogólnosportowych.

Wielkość piłki

Wykorzystywane w piłce nożnej piłki mają pięć standardowych rozmiarów określanych kolejnymi numerami naturalnymi. Rozmiar najbardziej typowy to „5”, z którego korzysta się w sporcie zawodowym i najczęściej w sporcie amatorskim. Piłka rozmiaru mniejszego jest dobrym narzędziem treningowym dla ćwiczących odpowiednią technikę, jak również dla osób młodszych. Juniorzy młodsi mogą trenować z piłką numer 4, a odpowiednio młodsze dzieci mogą dostawać jeszcze mniejsze piłki.

Mur piłkarski

Kiedy bramka jest zagrożona w wyniku rzutu wolnego, obrońcy zawsze ustawiają mur, by utrudnić zawodnikowi strzał na bramkę. Jest to kilku zawodników, którzy w przypływie heroizmu blokują bramkę własnym ciałem. Jest to tak zwany stały element gry, więc jego uwzględnienie w treningu jest istotne. Zatrudnianie do tego ludzi byłoby niezbyt sensowne, więc niewielkim kosztem można zaopatrzyć się w specjalny mur treningowy. Jest to szczególnie ważne, gdy w ogóle nie ma możliwości stworzenia żywego muru.

Pachołki i laski

Umiejętnością konieczną dla każdego zawodnika jest prowadzenie piłki. Najlepiej ćwiczy się to poprzez slalom pomiędzy pachołkami. Jest to dobry trening akcesoria sportowe​kontroli nad piłką, jak również efektywnego przemieszania się. W treningu istnienie fizycznej przeszkody jest wyraźnie skuteczniejsze od wyznaczenia miejsc, które należy omijać.

Drabinki koordynacyjne

Mniej znanym elementem arsenału treningowego są drabinki koordynacyjne. Jest to sprzęt stosunkowo prosty w budowie i bardzo efektywny w rozwijaniu umiejętności piłkarskich. Drabinki koordynacyjne składają się z dwóch ramion, pomiędzy którymi pojawiają się różnego rodzaju łączenia służące do wyznaczania pól. Drabinki rozkłada się na ziemi uzyskując szereg prostokątnych przestrzeni, w których kładzie się stopy. Celem jest pomijanie łączeń. Podstawowym ćwiczeniem na drabince koordynacyjnej są szybko wykonywane serie przeskoków, zazwyczaj wykonywane obunóż, ale także jedną nogą lub naprzemiennie. Można także wykonywać skoki na jednej nodze, naprzemiennie pomiędzy seriami, by nie dochodziło do powstawania asymetrii. Skoki mogą odbywać się przodem, tyłem lub bokiem. Tego typu ćwiczenia budują szybkość, siłę mięśni, a do tego pozwalają w poprawie ważnej dla piłkarza koordynacji.